Bardzo optymistyczne obrazy malarki zawsze cieszyły się powodzeniem i weszły w skład wielu kolekcji prywatnych oraz zagranicznych, co rozproszyło zbiór, jednak pracownikom naszej instytucji udało się zgromadzić sporo obrazów, które będą cieszyć zwiedzających od 10.09. do10.10.2016 r. w Pałacu Mieroszewskich.

Artystka zawsze podkreślała potrzebę malowania – malowania z serca. Nie siliła się na wymuszoną oryginalność. Malarka marzyła, aby widz oglądający Jej prace,przede wszystkim,czuł się zrelaksowany.
Twórczość Haliny Lerman przywodzi na myśl założenia impresjonistów: zmienność światła, poczucie spokoju, barwną plamę - to wszystko zobaczymy w Jej pracach eksponwanych na wystawie.
W jednej z wypowiedzi malarki możemy odczytać stwierdzenie „ (…) nie da się dosłownie naśladować natury, albowiem jest ona zbyt bogata. Malarz czerpiąc motywy z przyrody, w gruncie rzeczy interpretuje ją na swój sposób”.
To wszystko często zbliżało artystkę do Constable`a prekursora impresjonistycznego malarstwa pejzażowego, który uważał, że nie ma dwóch takich samych dni, a nawet godzin.
Halina Lerman była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, gdzie w 1955 roku otrzymała dyplom.

Wystawa w Pałacu Mieroszewskich potrwa od 10.09.2016 r. - 10.10.2016 r.