Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wyjątkową wystawę: „Obrazy przetrwania. Opowieści Esther Nisenthal Krinitz”, która prezentowana będzie w Podziemiach Będzińskich od 1 października do 30 listopada 2016 r. Pochodzi ona ze zbiorów Żydowskiego Muzeum Galicja z Krakowa.
Wystawa przedstawia niezwykłą historię życia Esther Nisenthal Krinitz, która w trakcie okupacji hitlerowskiej w Polsce, ukrywała się, podając się przy tym za polską katoliczkę, córkę rolnika z północy kraju.
Ponad 30 lat po zakończeniu II wojny światowej kobieta postanowiła za pomocą własnych prac opowiedzieć bliskim o swoich wojennych losach. Esther była krawcową, ale nie posiadała wykształcenia artystycznego. Mimo to, przy użyciu różnych rodzajów materiału, igły i nici, stworzyła serię 36 kolaży, charakteryzujących się żywymi kolorami i dbałością o szczegóły oraz realizmem właściwym sztuce ludowej. Precyzyjnie wyszyte pod obrazami słowa składają się na poruszającą opowieść o przetrwaniu. Choć jej kolorowe obrazy na pierwszy rzut oka wydają się niemal radosne, ich bliższa analiza ujawnia uderzający kontrast pomiędzy sielskimi krajobrazami a przemocą, przerażeniem i zdradą, które je wypełniają.
Prace Esther Nisenthal Krinitz są obecnie regularnie wystawiane w muzeach i galeriach w Stanach Zjednoczonych. Jednakże ona sama zawsze mówiła, że nie tworzyła ich, by pokazywać je na wystawach, ale by przekazać bliskim swoje wspomnienia - stworzyła je dla swoich córek. W 1999 r. Esther przyjechała do Polski, by pokazać swoim córkom i wnukom wszystkie te miejsca, które znali tylko z jej obrazów. Esther Nisenthal Krinitz zmarła w 2001 r.
Serdecznie zapraszamy na wystawę do Podziemi Będzińskich.
https://muzeumzaglebia.pl/wystawy-czasowe/wystawy-czasowe-podziemia/789-nowa-wystawa-w-podziemich-b%C4%99dzi%C5%84skich#sigProIdb04c31c44e