Zapraszamy na nową wystawę czasową malarstwa Justyny Strąk „Opowieści z morza podświadomości”, która prezentowana będzie w Zamku od 13.07.18 r. do 09.09.18 r.  

Justyna Strąk (ur. w 1987 r.) - absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej (dyplom z wyróżnieniem ze szkła artystycznego, 2006). W latach 2006-2011 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława  Kortyki oraz Pracowni Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce prof. Wojciecha Kaniowskiego, 2011). W 2014 r. ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dyplom ze specjalizacji: Stylizacja, aranżacja i dekoracja wnętrz, 2014). Uczestniczka wielu konkursów i wystaw malarstwa, między innymi w Dąbrowie Górniczej, Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy czy Sopocie. Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych. Poza malarstwem, zajmuje się scenografią, aranżacją przestrzeni, tworzeniem instalacji, tkaniną oraz mozaiką. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. 

W malarstwie Justyny Strąk bardzo ważne są kolory, ich symbolika oraz ich oddziaływanie na widza. Dominującym kolorem jest niebieski – kolor nieba i wody. Widzimy wiele jego odcieni – od niemal bieli, poprzez błękity, turkus, kobalt, ultramarynę, indygo, do granatów przechodzących w czerń. Niebieski uspakaja, daje poczucie bezpieczeństwa i harmonii, wrażenie świeżości, chłodu i orzeźwienia. Jednocześnie kolor niebieski pobudza do twórczego działania. Zieleń – kolor natury i roślinności, wzmacnia poczucie wewnętrznej równowagi i spokoju, koi nerwy, jest symbolem nadziei. 

Na wystawie „Opowieści z morza podświadomości” prezentujemy prace autorstwa Justyny Strąk pochodzące z cyklu „Wynurzenia”. Tytułowe wynurzenia to symboliczne osobiste wyznania artystki, zwierzenia, opowieści z jej życia codziennego. Z drugiej strony wynurzenie to także wypłynięcie na powierzchnię wody, a ta jest głównym motywem prac J. Strąk. „Płynące obrazy” - jak sama artystka je nazywa - są próbą zatrzymania pewnej płynności, przemijania czasu i wszystkiego dookoła.  Obrazy charakteryzuje otwartość kompozycji, rytmiczność, linearność, płynność, kontrast, nieustanny ruch. 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY