"Święte miejsca świeci mężowie. Indie" to nowa ekspozycja fotograficzna prezentowana na będzińskim zamku.

 

Prezentowane na wystawie fotografie autorstwa znanego podróżnika Ryszarda Czajkowskiego dokumentują uroczystości Kumbh Mela, obchodzone co dwanaście lat, kolejno w czterech miastach przez które przepływa Ganges. Uroczystości te są uważane za największe zgromadzenie religijne na świecie i bierze w nich udział około 10 milionów pielgrzymów.
Kumbh Mela – Święto Dzbana – obchodzone jest co dwanaście lat, kolejno w czterech miastach:
Haridwar , Allahabad, Nashik i Ujjain. Na prezentowanych zdjęciach zobaczyć możemy uroczystości w Haridwarze nad Gangesem, u stóp Himalajów w których uczestniczył autor fotografii. Haridwar – jedno z największych miejsc pielgrzymkowych na świecie – liczy około 120 tys. mieszkańców, a w uroczystościach Kumbh Mela - Święcie Dzbana -  uczestniczą od 5 do 10 milionów pielgrzymów.
Terminy obchodów święta związane są z astronomicznymi cyklami Jowisza i dokładną analizą tzw. kalendarza jowiszowego, którego cykl trwa sześćdziesiąt lat. Hinduiści uważają że cztery miejsca, w których odbywa się święto mają szczególne znaczenie, a rytualna kąpiel w Gangesie w określonym czasie, ma wyjątkową moc i daje oczyszczenie z grzechów obecnego i przeszłych wcieleń. Dla uczestniczących w uroczystościach, Kumbh Mela staje się okazją do odnowienia starożytnej kultury hinduistycznej, umocnienia się w wierze i wprowadzania w życie nakazów religijnych  Pielgrzymi wierzą też ze w czasie trwania święta przejście z Ziemi do planet jest otwarte i dusza może łatwiej osiągnąć niebiański świat. Ryszarda Czajkowskiego zafascynowanego ludźmi i ich kulturą interesują przybywający do Hardiwaru pielgrzymi, ale przede wszystkim cieszący się bardzo dużym społecznym szacunkiem święci mężowie sadhu i to oni są tematem przewodnim na prezentowanych fotografiach. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Łódzkiego Domu Kultury,


Ryszard Czajkowski

Ryszard Czajkowski – z wykształcenia fizyk, z zamiłowania podróżnik. Jest autorem programu telewizyjnego „Przez lądy i morza”. W czasie swoich podróży na wszystkie kontynenty nakręcił kilkadziesiąt filmów o charakterze podróżniczo-geograficznym i ponad dwieście programów telewizyjnych. Jest też autorem licznych reportaży w periodykach i ponad dwudziestu indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych nie tylko w Polsce.
W pierwszych wyprawach – ekspedycjach polarnych - interesował się krajobrazem, ale po pierwszej wyprawie do Indii oraz Afganistanu coraz bardziej zaczęli fascynować go ludzie i ich kultura. Kolejne wyprawy do innych krajów Azji, Afryki i na wyspy Polinezji pogłębiły te zainteresowania. W uznaniu jego działalności, na Antarktydzie nazwano jego imieniem górę – „Czajkowski Needle”, został też członkiem prestiżowego nowojorskiego klubu „The Explorers Club”.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY