Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową pt. „Lwów w fotografii Adama Lenkiewicza”. Ekspozycja pochodzi z Muzeum Częstochowskiego i będzie prezentowana w Podziemiach Będzińskich od 15 grudnia 2016 r. do 30 stycznia 2017 r. Fotografie Adama Lenkiewicza były pokazywane m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie podczas wystawy „Na wysokiej połoninie. Sztuka Huculszczyzny – Huculszczyzna w sztuce” w 2011 r.

 Adam Lenkiewicz urodził się w 1888 r. w Telesznicy Oszwarowej, koło Sanoka. Był  człowiekiem wielu pasji, wśród których wymienić można fotografię, turystykę i narciarstwo.   Od 1925 r. należał do  Lwowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie później pełnił funkcję prezesa. Był także jednym z twórców Międzynarodowego Salonu Fotograficznego w 1928 r. W czasie II wojny światowej prowadził we Lwowie przy ul. Akademickiej punkt fotograficzny. Lenkiewicz działał także w Ruchu Oporu. Został aresztowany, a następnie rozstrzelany we Lwowie, 23 czerwca 1941 r. Uważa się, że był on jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci przedwojennego Lwowa. Adam Lenkiewicz na swoich zdjęciach uwieczniał  piękno gór i morza, scenki rodzajowe z Huculszczyzny oraz liczne widoki polskich miast i miasteczek.      

Jesteśmy pewni, że wystawa przeniesie Państwa w niezwykły klimat minionych lat, pozwoli cofnąć się na chwilę w czasie do nieistniejącego już fragmentu świata przedstawionego z dokumentalną precyzją i wyjątkową wrażliwością przez Adama Lenkiewicza. Zapraszamy do zapoznania się z naszą fotogalerią.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY