Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza do obejrzenia kolejnej wystawy ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Wystawa „Stanisław Skarżyński. Historyczny lot przez Atlantyk 1933-2013” będzie udostępniona w Zamku od 18 marca 2015 r.

Prezentuje jedną z najwybitniejszych postaci polskiego lotnictwa, patrioty, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej, uhonorowanego wieloma wysokimi odznaczeniami, m.in. Orderem Wojennym Virtuti Militari (1920), Orderem Polonia Restituta (1933), Legią Honorową oraz medalem im. Louisa Blériota przez Międzynarodową Federację Lotniczą (1936). Medal Louisa Blériota Skarżyński otrzymał jako pierwszy i dotychczas jedyny Polak. Był również, jako jeden z niewielu polskich pilotów, uhonorowany Odznaką Pilota RAF (1939). Stanisław Skarżyński to pierwszy Polak, który przeleciał Atlantyk na jednomiejscowym samolocie polskiej konstrukcji RWD-5bis. Ustanowił w ten sposób światowy rekord odległości lotu. Przelot trwał 20 godz. i 30 min. Wystartował 7 maja 1933 r. z Saint Louis w Senegalu a wylądował 8 maja w Maceió w Brazylii. Przeleciał 3 582 km – ustanawiając  międzynarodowy rekord odległości w klasie II samolotów turystycznych, o masie własnej do 450 kg. Do legendy przeszedł fakt, iż Skarżyński odbył lot w garniturze, a nie kombinezonie pilota.Przelot nad Atlantykiem był sukcesem nie tylko Stanisława Skarżyńskiego, ale także polskich konstruktorów lotniczych - Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigury i Jerzego Drzewieckiego. Miał również na celu popularyzację samolotów polskiej konstrukcji w świecie, m.in. wśród licznych społeczności polonijnych w Ameryce Południowej.
Głównym tematem prezentowanej wystawy jest historyczny lot przez Atlantyk, jednak znajdziemy tam również wiele interesujących faktów z życia S. Skarżyńskiego, z jego młodości, lat późniejszych, kariery wojskowej aż do tragicznej śmierci. Zginął po północy 26 czerwca 1942  r. w czasie powrotu z wielkiego nalotu na Bremę.
Wystawa została przygotowana w 2013 r. w związku z 80 rocznicą historycznego lotu przez Atlantyk. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ekspozycją.